Dünyanın En Tehlikeli 5 Hapishanesi - Liste Blogu

07 Şubat 2019

Dünyanın En Tehlikeli 5 Hapishanesi

https://www.listeblogu.com/2019/02/dunyann-en-tehlikeli-5-hapishanesi.html
Dünyadaki hemen hemen her noktada hapishaneler mevcuttur. Düzeni bozan suçlar karşılığında insanları cezalandırmak için kurulan bu hapishanelerin her biri ayrı ayrı tehlikeler barındırmakta. 

Ancak bazı hapishaneler var ki Dünya üzerinde bulunan şartları ve yaşanılan olaylardan dolayı herkes tarafından tehlikeli (Yaşanılan ölüm, katliam vb...) olarak bilinen hapishaneler. Şimdi beraber bu tehlikeli hapishaneleri inceleyelim.


İşte Dünyanın En Tehlikeli 5 Hapishanesi ;


1-) Brezilya-Carandiru Hapishanesi :

https://www.listeblogu.com/2019/02/dunyann-en-tehlikeli-5-hapishanesi.html
102 mahkumun dehşet verici şekilde öldürüldüğü dünya tarihinin en kanlı isyanı olarak kayıtlara geçmiştir. Mahkumlar ya rakip çetenin üyeleri tarafından öldürülüyor ya da hapishanede kol gezen salgınlardan ölüyor. Her beş mahkumdan biri ilk 6 ay içinde AIDS'den ölüyor. 

Tuvaletler kullanıma kapatıldığı için, mahkumların tek çaresi pet şişeleri tuvalet olarak kullanmak. Yaşam koşullarını protesto etmek isteyen 10 mahkum geçen yıl ağızlarını iğne ve iplikle dikti. Brezilya halkı suçluların iyi vakit geçirmesini değil cezasını çekmesini istiyor.

2-) Venezüella-La Sabaneta Hapishanesi :

https://www.listeblogu.com/2019/02/dunyann-en-tehlikeli-5-hapishanesi.html
25 bin hükümlünün 15 bin kişilik bir alanda tutulduğu hapishanede rüşvet düşkünü gardiyanlar, zengin mahkumlara daha uygun ve geniş hücreler ayarlıyor. Hapishanede 150 mahkum başına düşen gardiyan sayısı sadece bir tanedir. 

Makineli tüfekten tabancaya kadar her türlü silahın mahkumların elinde olduğu hapishanede 1994 yılının Ocak ayında çıkan bir çete kavgasında 100`den fazla mahkum öldürüldü. 2005 yılındaki başka bir çete savaşında 196 mahkum öldürüldü.

3-) Paris-La Sante Hapishanesi :

https://www.listeblogu.com/2019/02/dunyann-en-tehlikeli-5-hapishanesi.html
Avrupa'daki az sayıda kapalı tip ceza evlerinden biri olan La Sante`de mahkumlar sadece dört saat gün ışığı görebiliyor. Gardiyanlar en az koşullar ve mahkumlar kadar acımasız. 

Hapishanede Akciğer hastalığı, rutubetli hücreler yüzünden kronikleşebiliyor. Tecrit edilen mahkumlar susuzluktan dolayı ölüyor. Dünya hapishanelerinde yılda ortalama 24 mahkum intihar ederken, La Sante`de bu sayı 124. Mahkumların en çok tercih ettiği intihar yöntemi ise temizlik deposundan çaldıkları deterjan ve fare ilaçlarını içmek.

4-) New York-Rikers Adası :

https://www.listeblogu.com/2019/02/dunyann-en-tehlikeli-5-hapishanesi.html
Cinayet işlenmeyen bir haftanın olmadı bu hapishanede 1 yıl içinden binden fazla bıçaklama olayı oluyor. Hapishanenin içinde, kaleşnikoftan,pompalı tüfeklere kadar her türlü silaha rastlanıyor. Her mahkumun birden fazla silahının olması ise adeta Rikers raconun bir parçası. 

Çıkan kanlı olaylara özel olarak eğitilmiş ve donatılmış SWAT ekipleri müdahale ediyor. Her hafta hücrelerde cephane ve silah taraması yapılıyor ve ele geçirilen silahlar imha ediliyor. Buna rağmen, mahkumların nasıl yeniden silah tedarik ettiği ve hapishaneye rahatça soktuğu bir muamma.

5-) Kaliforniya-San Quentin Eyalet Hapishanesi :

https://www.listeblogu.com/2019/02/dunyann-en-tehlikeli-5-hapishanesi.html
Mahkumlar özel eğitimden geçirilmiş 2000`e yakın personel tarafından kontrol altında tutuluyor. 2006 yılının Şubat ayında hapishaneye nasıl sokulduğu hala çözülemeyen askeri tip silahların kullanıldığı bir çatışmada 22 polis ve 56 mahkum öldü. Kanlı çatışma 1800 mahkumun hücre cezasına çarptırılmasıyla sonlandı. 

Bu olaydan sadece dört ay sonra ırkçılık yüzünden çıkan çatışmada ise 500 mahkum yaralandı. Hapishanede cirit atan fareler, yosun tutmuş duvarlar ve patlak foseptik çukurları hapishanenin olağan manzarasının bir parçası haline gelmiş durumda.
Yorum

7 Yorum

1 tanesini biliyordum okumuştum ama diğerlerini de yeni duydum.Kalemine saglik harika liste olmus

Fox River üstüne tanımam, prison break izlemişseniz oradan hatırlarsın :) ... Emeğine sağlık ... Selam ve Dua ile...

Konuyla çok alakasız olacak ama sitemde tek soruluk bir anket paylaştım ana sayfada sağ tarafta hemen. Fikirlerinize önem veriyorum lütfen cevaplar mısınız? Siteme profil resmime tıklayıp ulaşabilirsiniz şimdiden teşekkür ederim ^_^

Evet hatırladım hocam izlemiştim o diziyi :)

Tabiki hocam ziyaret ederim :). Keşke makale ile ilgili bir fikir de bıraksaydınız. :)

Bu ne ya içim karardı yemin ediyorum :/


Emoji EkleKapat

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *