Türk Kahvesinin 5 Muhteşem Faydası - Liste Blogu

26 Şubat 2019

Türk Kahvesinin 5 Muhteşem Faydası

https://www.listeblogu.com/2019/02/turk-kahvesinin-5-muhtesem-faydasi.html
Ülkemizde yetişmediği halde pişirme şeklimizden dolayı Türk kahvesi adını alan kahve tanelerinin bilinmeyen birçok önemli faydası vardır. Sağlık açısından birçok özellik barındıran Türk kahvesi'nin faydalarını gelin birlikte inceleyelim.


İşte Türk Kahvesinin 5 Muhteşem Faydası ;


1-) Kalbi Koruyor :

https://www.listeblogu.com/2019/02/turk-kahvesinin-5-muhtesem-faydasi.html
Kahvenin içinde bulunan antioksidanlar kalp sağlığına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak Türk kahvesi tüketenlerde kalp ve lenf damarlarının onarılması nedeniyle kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

2-) Şeker Hastalığı Riskini Azaltıyor :

https://www.listeblogu.com/2019/02/turk-kahvesinin-5-muhtesem-faydasi.html
Alman bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmaya göre, günde dört fincan kahve tüketenlerde günde bir fincandan az kahve içenlere oranla tip 2 şeker hastalığına yakalanma riskinin %23 daha az olduğunu göstermektedir.

3-) Kansere Karşı Koruyucu :

https://www.listeblogu.com/2019/02/turk-kahvesinin-5-muhtesem-faydasi.html
Yine yapılmış olan araştırmalarda Türk kahvesinin, içinde bulundurduğu zengin antioksidanlar sayesinde tümör hücrelerinin ve kanseroid hücrelerin gelişimini durdurduğu ortaya çıkmış. Her gün 2-3 fincan Türk kahvesi içildiğinde kanser riski %13 oranında azalıyor.

Kadınlarda özellikle meme ve rahim, erkeklerde de prostat kanserine karşı koruyucu oluyor. Düzenli tüketiminde karaciğer, kolon ve cilt kanseri üzerinde de koruyucu etkileri var.

4-) Yağ Yakımını Uyarıyor Ve Kasları Koruyor :

https://www.listeblogu.com/2019/02/turk-kahvesinin-5-muhtesem-faydasi.html
Spordan yarım saat önce içilen bir fincan Türk kahvesi, içindeki kafein sayesinde yağ yakımına yardımcı oluyor. Adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sisteminin uyararak daha fazla yağ yakımı sağlamaktadır.

Coventry Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada da kafeinin yaş ile beraber azalan kas kütlesini yerine koymada, kaslardaki ve dokulardaki yaralanma riskini azaltmakta etkin rol üstlenebileceği saptandı.

5-) Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyucu :

https://www.listeblogu.com/2019/02/turk-kahvesinin-5-muhtesem-faydasi.html
Düzenli ve uzun süreli tüketilen kahvenin hafızada etkili olduğunu ve birincil nöronal hücreleri koruduğunu gösteriyor. John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kafeinin hafıza üzerinde canlandırıcı etkisi olduğu ortaya konuldu. Kafein bazı hatıraların ortaya çıktıktan sonra en az 24 saat daha zihinde tutulmasını sağlayabiliyor.

Sabah saatlerinde içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesi zihinsel fonksiyonları destekleyerek konsantrasyonu ve ezber gücünü arttırıyor. Ayrıca bir büyüme faktörü olan BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) salınımını tetikliyor.
Yorum

11 Yorum

"Kahve faydaları" için içilir
teşekkürler

Merhaba, Değerli Blog Arkadaşım; İnsana Davet sitesinde "Blog Keşif Etkinliği ve Önemli Duyuru" başlıklı yazımızda size de yer verdik. Hemde önemli bir duyuru içeriyor... Bakmak isterseniz beklerim...Selam ve Dua ile...

Bana da yer verdiğin için teşekkür ederim hocam :) Yorum bırakmak istedim ancak yorum kutusu etkin değildi.

Kahvenin faydaları ne kadar çokmuş böyle. Günde bir fincan içiyoruz zaten ama icmeyenler varsa, sifa niyetine bir fincan içsin bence..

Çok tüketiyorum diye eşimden azar yiyordum bu makaleyi akşam geldiğinde okutayım da kendi de tüketmeye başlasın :)

Aynen öyle hocam sevmesen de şifa niyetine tüketmek gerekir.

Kız arkadaşım da çok seviyor oda sürekli tüketir ama benim pek aram yok hocam

Ben pek sevmem ama şifa niyetine içmek gerekiyor sanırım.

Neyse boşuna içmiyormuşuz tesadüf oldu.

Okurken canım çekti kalkıp yapmak lazım.


Emoji EkleKapat

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *