Dünya Genelindeki En Yaygın 5 Batıl İnanç - Liste Blogu

02 Mart 2019

Dünya Genelindeki En Yaygın 5 Batıl İnanç

https://www.listeblogu.com/2019/03/dunya-genelindeki-en-yaygn-5-batl-inanc.html
Batıl kelimesi doğru ve gerçek olmayan, geçerliliği bulunmayan olarak tanımlanmaktadır. Dünya genelinde hala devam eden yüzlerce batıl inanç vardır.

Batıl inançlar, toplumlara göre farklılıklar göstermiş o toplumların kalıplarını zamanla benimsemiştir. Bu listede dünya genelinde yaygın şekilde inanılan batıl inançları listeledim.


İşte Dünya Genelindeki En Yaygın 5 Batıl İnanç ;


1-) Uğur Böceği :

https://www.listeblogu.com/2019/03/dunya-genelindeki-en-yaygn-5-batl-inanc.html
Bu böceğin uğur getirmesi efsanesi tarlalardaki mahsullere zarar veren böcekleri yiyerek mahsulleri kurtarmasına dayanmaktadır. Tarlalarındaki mahsullerini bu zararlı böceklerden kurtarmasının artından çiftçiler uğur böceği ismini koymuşlardır.

Uğur böceğinin üzerinde bulunan beneklere göre çeşitli inançlar vardır. Bir inanca göre üzerinde böceğin üzerinde bulunan benekler ne kadar çoksa o yılın o kadar şanslı ve bereketli geçeceğine inanılmaktadır.

2-) Dört Yapraklı Yonca :

https://www.listeblogu.com/2019/03/dunya-genelindeki-en-yaygn-5-batl-inanc.html
Normalde her yerde üç yapraklı olarak üreyen yoncanın dört yapraklısını bulan kişiye sanş getireceğine inanılır. Dört yapraklı yoncanın her yaprağına ayrı bir anlam yüklenmiştir. Bunlar; İnanç, mutluluk, aşktır. Dördüncü yaprak ise şanstır. Bu sebepten dolayı dördüncü yaprağı bulan kişi şanslı sayılmaktadır.

Eski zamanlarda ise dört yapraklı yoncanın kişiye çevresindeki bozuk ahlaklı ruhları, şeytanı ve cinleri görme yeteneği verdiğine, yoncanın sihirli gücü sayesinde şeytanın kovulabildiğine inanılıyordu.

3-) At Nalı :

https://www.listeblogu.com/2019/03/dunya-genelindeki-en-yaygn-5-batl-inanc.html
İnsanlar demiri ilk bulduklarında onu Tanrı'nın şeytana ve büyücülere karşı bir güç olarak gönderdiğine inanmışlardır. U şeklinin ayın hilal konumuna benzemesinden, hilale de iyi şans ve koruyucu güç anlamları yüklediklerinden at nalları U şeklinde yapılmış.

At nalı genelde kapıların üzerinde uçları yukarı bakacak şekilde asılmaktadır. Bunu yapmalarında ki amaç ise şansın uçlardan aşağı akıp gitmesini engellemek içindir. At nalının satın alındığında değil bulunduğunda şans getireceğine inanılmaktadır.

4-) 7 Fil Figürü :

https://www.listeblogu.com/2019/03/dunya-genelindeki-en-yaygn-5-batl-inanc.html
Çin ve Hint kültüründe inanılan filler güç, bereket ve sadakat kavramlarıyla anılmaktadırlar. Yedi rakamının iyi şans getirdiğine inanılmasıyla birlikte yedi adet filin de uğur getireceği düşüncesi oluşmaya başlamıştır.

Büyükten küçüğe 7 tane filin kapıya dönük sıralanması ve ev sahibi olan farklı 7 kişiden fil biblosu gelmesiyle ev sahibi olunacağına inanılmaktadır.

5-) Ayna Kırılması :

https://www.listeblogu.com/2019/03/dunya-genelindeki-en-yaygn-5-batl-inanc.html
Dünyanın birçok yerinde yedi yıl uğursuzluk getireceği düşünülen ayna kırılması inancının kökeni çok eski çağlara dayanmaktadır. Eski çağlarda parlak yüzeylere yansıyan insanın ruhunu gösterdiğine ve bu yansıma bozulursa da başına kötü bir şey geleceğine inanılırmış.

Ayrıca kahinler kişinin suya yansımasından geleceği hakkında kehanetlerde bulunur ve bu suyun dökülmesi ya da bulunduğu kabın kırılmasını kişinin bir felakete uğrayacağı yönünde yorumlarmış.
Yorum

16 Yorum

Fala inanma ama falsız kalma derler, eşyalara ve hayvanlara anlam yüklemekte benzer bir anlam taşıyor. İnanmasakta uyguluyoruz yine de. önünden kara kedi geçmesi, merdiven altından geçmek, kulak çekip tahtaya vurmakta batıl inançlardan aklıma gelenler...

Evet aynen öyle hocam dediğiniz gibi. Belirttiğim gibi yüzlerce batıl inanç bulunmaktadır. Ayrıca ek olarak belirttiğiniz batıl inançlar için de teşekkür ederim :)

4 yapraklı yoncaya bende çok inanıyorum :D

İçten inanılmasa da gelenek haline gelmiş hocam :)

Bunlardan olumlu his verenlerini seviyorum mesela uğur böceği dört yapraklı yonca sevimli geliyor bana:)
Ama olumsuz olanları yani ayna kırılması merdiven altı kara kedi gibi.. ışte bunlara inanmam pek..

Uğur böceği ile dört yapraklı yonca alışıla gelmiş batıl inançlardan ikisidir zaten hocam dünyanın hemen hemen her yerinde bu inanç mevcuttur.

Dört yapraklı yonca ilginçmiş gerçekten güzel bir liste olmuş :)

Çoğu Şaman kültürüne ait batıl inançlar hem dünyada hemde ülkemizde hüküm sürüyor..
Derleme için editöre tesekkurler

Ben teşekkür ederim hocam.

Ben pek inanmam ama inanana da saygılı olurum her zaman. Fakat bu tür şeylere inanmak ibadet eksikliğidir..

Bazi seylere cocukluktan kalma bir aliskanlikla inaniyoruz 😊

Söyledikleriniz kısmen doğru hocam evet..

Aynen öyle hocam çocuklukta öğrenilen birçok şey yıllar geçse de hayatımızda yer alıyor.

Aslında medya bu konuda çok faydalı oldu ve batıl inanç olduklarını yıllardır bağırıyor öyle değil mi :)


Emoji EkleKapat

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *