Dünya Genelinde Kullanımı Yasaklanmış 5 Güçlü Silah - Liste Blogu

01 Nisan 2019

Dünya Genelinde Kullanımı Yasaklanmış 5 Güçlü Silah

https://www.listeblogu.com/2019/04/dunya-genelinde-kullanm-yasaklanms-5.html
Savaş zamanlarında ülkeler tarafından her türlü yıkıcı ve güçlü silahın kullanıldığını düşünebilirsiniz. Ancak gerçek hiç de öyle değil. Yaşanmış büyük acılar ve kötü deneyimler sonucunda birçok ülkenin katılımıyla belli güçlü ve ölümcül silahların kullanımı yasaklanmıştır.


İşte Dünya Genelinde Kullanımı Yasaklanmış 5 Güçlü Silah ;1-) Genişleyen Mermiler :

https://www.listeblogu.com/2019/04/dunya-genelinde-kullanm-yasaklanms-5.html
Normal sıradan mermiler dahi hedefteki kişilerde ölümcül sonuçlar doğururken genişleyen mermi diye bilinen Hollow Point mermiler bu ölümcül sonuçları hedefteki kişide daha da fazla genişletmektedir. Sıradan mermiler hedefteki noktayı vurarak o noktaya zarar verirken genişleyen mermiler hedefe temas ettiği anda mantar gibi genişleyerek ciddi ve büyük doku hasarına sebep olmaktadır.

Amerikan polis güçleri tarafından kullanılan bu güçlü mermiler ayrıca avcılıkta da kullanılmaktadır. Fakat 1892 yılında yasaklanmış bu mermi sonraki yıllarda merminin içerisine zehirli bileşenlerin de eklenmesiyle 2015 yılında hem avcılıkta hem de ordularda kullanımı yasaklanmıştır.

2-) Kör Eden Lazer Işınları :

https://www.listeblogu.com/2019/04/dunya-genelinde-kullanm-yasaklanms-5.html
1990'lı yıllarda Amerikan Hava Kuvvetleri, çok uzak mesafelerden bile hedefteki düşmanın gözlerini kör edebilen Lazer ışınları üzerine bir çalışma başlatmıştır. Diğer savaş silahlarından daha etkili ve güçlü bir silah olan lazer ışınları Amerikan ordusu tarafından kullanılması planlanırken Dünya İnsan Hakları Örgütü bu konuda bir açıklama yapmış ve silahın yasaklanmasını istemişlerdir.

İnsan Hakları Örgütünün açıklamasında bu tehlikeli silahın istenmeyen olumsuz sonuçları da beraberinde getirebileceği öne sürülmüş ve bunun sonucunda Amerika'da ve diğer ülkelerde güçlü lazer ışınlarının kullanımı yasaklanmıştır.

3-) Biyolojik Silahlar :

https://www.listeblogu.com/2019/04/dunya-genelinde-kullanm-yasaklanms-5.html
Biyolojik silahlar insan, evcil hayvan ve bitler üzerinde salgın hastalık yaratarak onlara zarar vermek amacıyla, kasti olarak kullanılan bakteri veya virüs gibi maddelerdir. Bu tanımın içerisine biyolojik olarak oluşan toksin ve zehirler de girmektedir. İdeolojik, politik veya bireysel amaçlarla, kişiler, gruplar ve hatta devletler tarafından açık ve gizli yöntemlerle kullanılan bu ölümcül biyolojik silahlar ilk olarak 1925'de Cenevre Protokolünde yasaklanmıştır.

İkinci en önemli adım ise 1972 yılında ülkemizin de dahil olduğu 143 devlet tarafından imzalanan Biyolojik Silahlar Sözleşmesi’dir. Bu sözleşmeye göre biyolojik silahların geliştirilmesi, üretilmesi ve saklanması kesin olarak yasaktır.

4-) Plastik Patlayıcılar ve Mayınlar :

https://www.listeblogu.com/2019/04/dunya-genelinde-kullanm-yasaklanms-5.html
Genellikle toprağın altında bulunan plastik patlayıcılar ve mayınlar maalesef içerisinde metal olmadığı için metal dedektörlerle bulunamamaktadır. Bu da ortaya ciddi ölümcül sonuçların çıkmasına neden olmaktadır.

Ayrıca bu patlayıcıların patlaması sonucunda yaralanan kurbanların vücudunda hızlı ve dağılarak yayılan bomba parçalarını bulmak da oldukça güçtür. Bu yüzden plastik patlayıcıların kullanımı 1979 yılında birçok ülkenin katılımıyla yasaklanmıştır.

5-) Döner Bıçaklar :

https://www.listeblogu.com/2019/04/dunya-genelinde-kullanm-yasaklanms-5.html
Her türlü bıçak hedefteki kişide fiziksel olarak ciddi zararlara neden olur. Ancak hiçbiri ''Jagdkommando Tri Dagger'' yani döner bıçak kadar öldürücü ve tehlikeli değildir.

Diğer bıçakları mutfakta ya da diğer amaçlar için kullanabilirken bu ölümcül bıçağı sadece birini öldürmek için kullanabilirsiniz. Bu ölümcül amacı sebebiyle gördüğünüz acımasız bıçak dünya genelinde birçok ülkede kullanımı yasaklanmıştır.
Yorum

1 Yorum

Keyifli ve güzel bir blogunuz var.Sizi takip ettim,sizi de beklerim.Sağlıcakla Kalın...
https://dizifilmkitaptavsiye.blogspot.com/


Emoji EkleKapat

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *